Turbo Fruit 5-7 days distiller’s yeast 100 litraa, 160 g, BBE 17.1.2026
Alkuperäinen hinta oli: 12,90 €.6,49 €Nykyinen hinta on: 6,49 €.
14-18 % – Turbo Fruit -hiiva- ja ravinneseos mahdollistaa erän täydellisen käymisen jopa 18 %:iin asti. Turbo Fruit -hiiva on tarkoitettu kaikille punaisille ja valkoisille hedelmille.
Varastossa
14-18 % – Turbo Fruit -hiiva- ja ravinneseos mahdollistaa erän täydellisen käymisen jopa 18 %:iin asti.
Hedelmille – Turbo Fruit -hiiva on tarkoitettu kaikille punaisille ja valkoisille hedelmille.
Korostettu hedelmäinen aromi – takaa voimakkaat hedelmäiset sävyt valmiissa juomassa.
Nopea käyminen – tämä hiiva pystyy käymään 7 kg sokeria 5-7 päivässä 20-29 °C:n lämpötilassa.
25 litran erää varten – yksi pakkaus Turbo Fruit 5-7 päivän hiivaa riittää 100 litran erän valmistamiseen.
Turbo Fruit 5-7 päivän tislaajahiiva on täydellinen hiivan, ravinteiden ja vitamiinien sekoitus, joka on tarkoitettu nopeaan käymiseen. Sitä suositellaan valkoisista ja punaisista hedelmistä koostuvien erien käymiseen. Se mahdollistaa 14-18 %:n alkoholipitoisuuden saavuttamisen 5-7 päivässä! Valmiin juoman hedelmäinen maku korostuu.
Kuinka käyttää:
Valmista erä puolimakean viinin reseptin mukaisesti valitulle hedelmälle. Lisää annospussin sisältö nesteeseen, jonka lämpötila on 30-35 °C, ja sekoita kaikki huolellisesti. Lisää sokeria (200-300 g/l) kahdessa erässä: 1/2 käymisen alussa ja loput kolmen päivän kuluttua. Käyminen jatkuu 20-29 °C:n lämpötilassa 5-7 päivän ajan sen jälkeen, kun CO₂-päästöt ovat loppuneet.
Ainesosat: hiiva, diammoniumfosfaatti (V), kaliumfosfaatti (V), magnesiumsulfaatti (VI), B1-vitamiini (tiamiinihydrokloridi).
Huomautus: käytä koko pakkaus yhtä erää varten.
Nettopaino: 40 g










