Nestemäinen mallasuute Bullet Brew light 1,5kg

13,90 

Bullet Brew -mallasuute light on nestemäisessä muodossa olevaa tiivistettyä vierrettä, johon ei ole lisätty humalaa. Mallasuutteella voidaan korvata esimerkiksi uutevalmistuksessa spraymallas tai sokeri kokonaan. Parantaa oluen makua ja runkoa. Bullet Brew -mallasuute light on pakattu kylmänä ilmatiiviiseen tuotepussiin, jolloin maku ja aromi pysyvät tuotteessa parhaalla mahdollisella tavalla. Mallasuutteella voi myös nostaa oluen alkoholiprosenttia.

Varastossa

x
Tuotetunnus (SKU): bb light Osasto:

Bullet Brew -mallasuute on nestemäisessä muodossa olevaa tiivistettyä vierrettä, johon ei ole lisätty humalaa. Mallasuutteella voidaan korvata esimerkiksi uutevalmistuksessa spraymallas tai sokeri kokonaan. Parantaa oluen makua ja runkoa. Bullet Brew -mallasuute on pakattu kylmänä ilmatiiviiseen tuotepussiin, jolloin maku ja aromi pysyvät tuotteessa parhaalla mahdollisella tavalla. Mallasuutteella voi myös nostaa oluen alkoholiprosenttia.

EBC 5-8

Ravintosisältö: Energia 333 kcal, rasva 0,4 g, joista tyydyttyneitä 0 g, hiilihydraatit 74,1 g, joista sokereita 50,1 g, proteiinia 5,6 g, suoloja 0,05 g, joista sodiumia 20 mg.

Allergeeni: Ohra

  • Parantaa oluen vaahtokukkaa sekä makua
  • Nostaa lopullisen oluen alkoholiprosenttia

Nestemäinen mallasuute soveltuu hyvin myös hiivastartterin tekoon: liuota 100g uutetta / 800ml vettä. Keitä 5-10min ja anna jäähtyä 20-25 °C.  Kun neste on jäähtynyt, se voidaan sekoittaa hiivan kanssa desinfioituun erlenmeyer -pulloon, jonka päällä alumiinifolio tai vesilukko.

EBC 5 – 8. Aineisosat: mallasuute (ohramallasta, vettä)

  • 1 kg spraymallasta = 1.60 kg mallasta
  • 1 kg mallasta = 0.62 kg spraymallasta
  • 1 kg nestemäistä mallasuutetta = 0.80 kg spraymallasta
  • 1 kg nestemäistä mallasuutetta = 1.30 kg mallasta