Lallemand

Hiivan suojaravinne Go-Ferm Protect Evolution, 50 g

5,60 

Go-Ferm Protect Evolution on monipuolinen sekoitus hiivaravinteita viinin valmistukseen ja hiivan suojaamiseen.
Go-Ferm Protect Evolution parantaa hiivan käymään lähtemistä sekä varmistaa puhtaan ja tehokkaan käymisen.

Keskeiset ominaisuudet:

 Rooli: Suojaa hiivasoluja ja vahvistaa niiden solukalvoja alkoholirasitusta, lämpötilavaihteluita ja muita stressitekijöitä vastaan.

 Koostumus: Sisältää luonnollisia steroleja, hivenaineita ja vitamiineja öljykasveista ja hiivasta.

 Käyttökohteet: Erityisen suosittu siman, siman kaltaisten mead-juomien, siiderin ja korkean alkoholipitoisuuden viinien valmistuksessa.

 

Käyttö:
Liuotetaan veteen ennen kuivahiivan lisäämistä (rehydraatio), jolloin hiivasolut täyttyvät ravinteikkaasta vedestä sekä saavat voimaa käymisprosessiin.

Annostus 3 g / 10 l viinimehua.
Liuotetaan ensin lasilliseen 40°C vettä, ja liuokseen lisätään viinihiiva. Annetaan hiivan turvota 20 minuuttia ja kaadetaan liuos viinimehun sekaan.

Varastossa

x
Tuotetunnus (SKU): MP649527-50g Osasto: Avainsanat tuotteelle ,

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “Hiivan suojaravinne Go-Ferm Protect Evolution, 50 g”